Chcesz zaprojektować własne logo? Chcesz spróbować, ale nie wiesz, jak zacząć? Z tego artykułu dowiesz się, jak można samemu zaprojektować proste logo do zastosowań prywatnych.

Jak samemu zaprojektować własne logo

  • zacznij od pomysłu na logo – dobry projekt to prosty projekt
  • wykonaj rysunek
  • przenosimy pomysł do komputera
  • dlaczego lepiej nie korzystać z gotowych programów do tworzenia logo
  • przygotowanie plików

Pomysł na własne logo

Najważniejszy jest pomysł. Pamiętaj, dobre logo to proste logo. Zastanów się, jak chcesz, żeby wyglądało twoje logo. Czy ma to być znak graficzny, czy może sama czcionka (logotyp)? Czy logo ma być kolorowe, czy w jednym kolorze? Jaka czcionka będzie do niego pasować – solidna i stabilna, czy może lekka i delikatna?

Przejrzyj projekty logo, które ci się podobają. Zobacz, jakie projekty ma twoja konkurencja. Warto to zrobić to z dwóch powodów: po pierwsze – możesz czerpać inspirację od innych, a po drugie – unikniesz sytuacji, gdy twoje logo będzie bardzo podobne, do któregoś już z istniejących.

Rysunek i pierwsze szkice

Pora na zrobienie rysunków. Jeśli chcesz, możesz od razu rysować w programie graficznym, jeśli jednak nie masz wprawy w posługiwaniu się programami graficznymi, polecam na początku zrobić tradycyjny rysunek na kartce papieru. Ławiej jest wówczas przenieść do komputera gotowy projekt.

Zrób kilka różnych rysunków, z których wybierzesz ten najlepszy. Nie wahaj się eksperymentować, pamiętaj tylko, żeby logo było dopasowane do profilu twojej działalności. Pomyśl o tym, co kojarzy ci się z twoją firmą. Żeby ułatwić sobie pracę, możesz zrobić listę, na której wypiszesz słowa kojarzące się z twoim logo.

Przenosimy pomysł do komputera

Teraz pora na przeniesienie naszych pomysłów do komputera. Potrzebny jest do tego program graficzny oraz trochę wiedzy, jak z niego korzysteć. W Internecie jest mnóstwo darmowych tutoriali, które pomogą nam stawiać pierwsze kroki w wybranym programie graficznym.

Najlepsze do projektowania logo są profesjonalne programy graficzne Adobe Illustrator lub CorelDraw. Jeżeli nie mamy dostępu do tych programów, zawsze możemy pobrać wersję demonstracyjną, gdzie przez 30 dni będziemy mogli korzystać z danego programu. Można też poszukać programów darmowych, pamiętajmy jednak, żeby był to progam wektorowy, to znaczy taki, w którym nasze rysunki zamieniane są na wektory. Dzięki temu nasze logo będzie skalowalne, to znaczy takie, które można dowolnie zmniejszać i zwiększać bez utraty jakości. Programy typu Photoshop się do tego nie nadają, gdyż przy zmianie wielkości naszego logo tracimy jakość.

Dlaczego lepiej nie korzystać z programów do tworzenia logo

Na rynku pojawiły się również programy do zaprojektowania logo online. Obsługa tych programów jest bardzo prosta, wybierasz znak graficzy spośród kilkuset wzorów, dodajesz napis i gotowe! Wydaje się, że prościej być nie może…

Jednak nie zachęcam do korzystania z takich programów, jeśli chcemy się naszym logo posługiwać w celach profesjonalnych. Pamiętajmy, że są to ogólnodostępne i bardzo popularne programy. Może się zdarzyć, że ktoś innny wybrał dokładnie to samo logo dla swojej firmy. Twoje logo przestaje być już niepowtarzalnym projektem, zrobionym tylko dla ciebie. Lepiej samemu zaprojektować indywidualny projekt logo lub zlecić to profesjonalnej firmie, niż mieć logo, którym posługuje się ktoś inny.

Przygotowanie plików

Kiedy mamy już skończony projekt zapisany w komputerze, pora na przygotowanie plików z logo. Żeby logo można było wykorzystać na różnych polach eksploatacji (w różnych sytuacjach), potrzeba stworzyć odpowiednie pliki.

Zasada jest prosta – do druku przygotowujemy pliki wektorowe (skalowalne), do Internetu – bitmapowe. Proponuję do celów druku wyeksportowć plik jako pdf, a do internetu plik jpg na przezroczystym tle. I gotowe! Możesz teraz umieścić swoje logo na czym tylko chcesz.

Ciesz się wykonanym przez siebie logo!

Studio Graficzne RedFox

Nie masz czasu na robienie logo samemu? Chętnie wykonamy je dla Ciebie!

ZADZWOŃ! TEL. 509 605348