Z artykułu tego dowiesz się, jak prawidłowo wykonać idealny folder reklamowy. Każdy, kto postanowił samodzielnie zaprojektować folder reklamowy staje przed sporym wyzwaniem. Jak, każdy projekt graficzny tak i folder reklamowy rządzi się kilkoma podstawowymi zasadami. Podążanie za nimi to już połowa sukcesu na świetny folder produktowy. Najważniejsze elementy, które posiada folder reklamowy to: układ, layout, treść, fotografie oraz grafika uzupełniająca.

Układ, czyli prawidłowa struktura folderu

Projektowanie każdego folderu powinno rozpoczynać się od zaplanowania jego układu. Każdy folder prezentuje zazwyczaj inne produkty lub usługi. Nawet, jeżeli dwie firmy mają identyczną ofertę ich foldery będą się od siebie różniły. Zaplanowanie układu foldera porządkuje całą jego zawartość. Dzięki temu tobie będzie łatwiej się projektować a osobie go przeglądającej poruszać się po nim.

Jaki układ folderu będzie odpowiedni?

W prawidłowym podzieleniu folderu na części pomoże ci zgromadzony do niego materiał. Zapoznaj się z nim i podziel na najważniejsze części, które podpowie ci jego tekst. Można posługiwać się ogólnym schematem:

  • część o firmie, czyli wprowadzenie
  • strona z podziałem na rozdziały w formie podobnej do spisu treści
  • kolejne działy (najważniejsze tematy folderu)
  • każdy dział można poprzedzić stroną tytułową tzw. przekładką
  • folder może zawierać również przełamanie schematu, np. w formie umieszczenia na dwóch stronach zdjęcia bardzo dobrze oddającego ducha folderu
  • na ostatniej stronie, może być to okładka, podaje się dane kontaktowe.

Dobrze zaplanowany układ folderu dodatkowo zwiększą jego transparentność.

Layout idealnego folderu reklamowego, czyli klucz do projektu

Layout folderu to najważniejsza i najbardziej wymagająca część projektu graficznego folderu. Layout to inaczej szablon lub wzór układu graficznego najważniejszych stron folderu. To spójna linia graficzna całego folderu obejmująca pomysł układu i jego elementów, kolorystykę, typografia (wykorzystane czcionki) dla tytułów, nagłówków oraz tekstu podstawowego. Najważniejsza w layoucie jest utrzymanie całego projektu w jednej linii graficznej. Layout przygotowuje się dla:

  • czterech stron okładki (dwie strony zewnętrzne oraz dwie wewnętrzne)
  • strony tytułowe lub przekładki
  • stron wewnętrznych
  • stron przełamujących schemat.

Treść folderu, czyli serce każdego folderu

Najlepiej zaprojektowany folder o niepowtarzalnym layoucie bez dobrej treści będzie bezużyteczny. Opracowując treść folderu można posłużyć się praktycznym, kolejnym, czynnościom, obejmujących:

  • rzetelne zebranie materiałów
  • podzielenie ich na najważniejsze części
  • sprawdzenie, czy zebrany materiał zmieści się na zaplanowanej objętości folderu
  • wstępna korekta tekstu przed wstawieniem go do projektu
  • dokonanie korekty oraz sprawdzenie zasad pisowni już po umieszczeniu tekstu w folderze.

W idealnym folderze reklamowym treść musi być nie tylko poprawna pod kątem specjalistycznej wiedzy o produkcie. Musi ona być napisana jeszcze w taki sposób żeby zdobyć zaufanie klienta i nakłonić go do działania. Należy pamiętać, kto będzie odbiorcą końcowym folderu. Trzeba dopasować do niego styl języka. Tekst powinien być tak napisany, żeby czytało się go z przyjemności niezależnie, dla jakiej grupy docelowej jest przygotowywany.

Przygotowują tekst do wstawienia w folderze zweryfikuj go pod katem posiadanych zdjęć. Dobrą zasadą przy projektowaniu folderu jest posiadanie zdjęć do każdego produktu. Nie wygląda najlepiej folder, w którym do większości produktów są zdjęcia, a do niektórych ich brakuje.

Fotografie w folderze mogą być najlepszym przedstawicielem handlowym w firmie

Fotografie w folderze reklamowym odgrywają bardzo ważną rolę. Po pierwsze uzupełniają opisy produktów lub usług zaprezentowanych w folderze. Po drugie są ważnym przekazem, na który szczególnie zwrócą uwagę wzrokowcy. Szacuje się, że 65% ludzi to osoby, które największą wagę przykładają do treści wizualnych. Do tych treści należą fotografie. Trzecią rolą zdjęć w folderze jest możliwość wykorzystania ich do zaprojektowania atrakcyjnych stron tytułowych.

Grafika uzupełniająca

Grafiką uzupełniającą, zastosowaną w folderze reklamowym, może być m.in.:

  • zestaw tematycznych ikon
  • infografiki
  • szkice, rysunki
  • wykresy np. słupkowy, liniowy, radarowy, punktowy, kołowy
  • mapy.

Projekt folderu reklamowego nie musi zawierać wszystkich tych elementów. Byłoby to nawet niewskazane. Są to przykładowe elementy, które mogą być zastosowane w grafice folderu.

Wisienka na torcie, idealnego folderu reklamowego

Jest jeszcze jeden element, który można uznać za grafikę uzupełniającą. Jego rola ma jednak znaczenie bardziej estetyczne niż merytoryczne. Tym elementem są drobne grafiki mające często kolor, który wyraźnie widać w folderze. Te niewielkie grafiki to tzw. smaczki, które wpływają na styl, w jakim został wykonany folder. Każdy, kto zauważy w folderze te graficzne smaczki będzie nimi zachwycony. Mogą spowodować, że folder o mało atrakcyjnej, z punktu widzenia osoby spoza grupy docelowej tematyce, stanie się miłym i atrakcyjnym materiałem reklamowym. Takie elementy można zauważyć w innych projektach graficznych, w tym logo.

Podsumowując, wykonanie folderu reklamowego będzie łatwiejsze i zgodne z oczekiwaniami, gdy jego wykonawca posłuży się schematem elementów, które folder powinien zawierać. Układ folderu, jego layout, dobrej jakości treść, atrakcyjne fotografie oraz grafika uzupełniająca to te jego części, które pomogą w uzyskaniu idealnego projektu. Powodzenia i samych udanych projektów.

folder reklamowy

Potrzebujesz porady przy tworzeniu folderu reklamowego, czy potrzebujesz go zamówić?

ZADZWOŃ! TEL. 509 605 348